Celé je to úplne inak

Autor: Zuzana Haasová | 10.4.2013 o 18:54 | (upravené 11.4.2013 o 10:22) Karma článku: 8,31 | Prečítané:  2363x

Celé je to úplne inak... Žiadna diéta vodou, žiadna kyslá kapusta aj keď ju jem naozaj veľa a moje Vianoce sú vlastne len o pojedaní kapustnice.

 

 

Žiaden med, žiaden čaj - žiadne zázraky, neklamte ľudí, ktorí sa v tom ešte nevyznajú, lebo nakoniec je to o tom, že vy o tom neviete vôbec, ale vôbec nič.

Diabet mám už 25. rok a ak si myslíte, že moji rodičia sa nepýtali alebo neskúšali na mne všakovaké alternatívne „medicínky“, tak naozaj nepoznáte moju rodinu.

Prichádzajú mi maily, v ktorých mi chcete pomôcť, veľmi pekne ďakujem, že ste si ma všimli a chcete mi pomôcť, len prosím vás preštudujte si viac o tejto chorobe  - a potom si veľmi rada s vami podiskutujem.

Takže v prvom rade, poznajte svoju vlastnú chorobu, pre mňa za mňa vyskúšajte si svoju vlastnú nádej a ukážte jej, že je oveľa lepšie viac o chorobe vedieť, ako hľadať slepo riešenia cez plytkú nádej a aj keby, neublížte si pri jej skúšaní.

Diabetes mellitus (DM) – cukrovka – nie je len jeden druh, neexistuje len – „ silná alebo slabá“, nestačí len držať diétu, nepiť alkohol. Každý druh tejto choroby má svoje vlastné dodržiavania pravidiel.

Tá moja ani nie je typická choroba a som rada, že mám práve tento typ diabetu - DM I. typu. I keď ľudia s DM II. typu si vedia ten svoj stav zmierniť diétou.

Pozrite si aký je rozdiel medzi týmito druhmi cukrovky.Budem sa snažiť cukrovku priblížiť trochu nelekársky- je to môj zámer:

I. typ diabetes mellitus- závislý na inzulíne

Prvý typ cukrovky je väčšinou zistený v detstve, ale môže sa zistiť aj v dospelosti. Je charakteristický deštrukciou buniek na tvorbu inzulinu v pankrease,čo vedie k úplnému chýbaniu inzulínu (hormón, ktorý produkuje pankreas). Spúšťacím mechanizmom môžu byť i niektoré vírusové ochorenia. Väčšina ľudí schudne, keď ochorie na tento typ neliečenej cukrovky.Je nutné ich vždy liečiť inzulínom-INÁ MOŽNOSŤ ZATIAĽ NIE JE!!!!

 

II. typ diabetes mellitus- nie je závislý na inzulíne hneď od začiatku, a nie je to pravidlo!!!

Druhý typ cukrovky je typický pre starších pacientov, ale aj pre obéznych ľudí. Je charakteristický odolnosťou buniek v celom tele voči inzulínu, čo vedie k poruche spracovania cukru a jeho relatívneho nedostatku.Často hormón - inzulín má zvýšenú hladinu (lek. hyperinzulinémia).

Je známy tým, že človek má necitlivosť na vlastný inzulín(hormóny), aj keď sa mu v tele normálne tvorí ako u zdravých ľudí.

 

Gestačný  ( tehotenský) diabetes mellitus

Vyskytuje sa asi u 3% žien v tehotenstve. Ich telo vylučuje počas tehotenstva látky pôsobiace proti inzulínu placentou. Odporúča sa, aby u všetkých tehotných žien bolo medzi 24. až 28. týždňom tehotenstva urobené preventívne vyšetrenie,či sa náhodou diabet –cukrovka nevyskytla, pretože môže viesť k závažným komplikáciám tehotenstva. Niekedy je potrebné pichať aj inzulín. Aj keď tento typ diabetu obvykle po pôrode ustúpi, vyvinie sa u približne 40% pacientiek v priebehu piatich rokov diabetes 2. typu.

 

Diabetes pri podvýžive

Chudnúce diéty a podvýživa môžu niekedy spôsobiť diabetes- hyperglykémiu (vysoký cukor) aj ďalšie príznaky. Príčina nie je známa a vzhľadom k tomu, že sa tento syndróm vyskytuje takmer výlučne v rozvojových krajinách, nebol tento druh diabetu doposiaľ prakticky skúmaný.

 

Ďalšie typy diabetu

Nazývajú sa sekundárne. Ide o názov používaný pre všetky formy, ktoré nie je možné zaradiť.

K príčinám patrí:

- chýbanie alebo strata pankreasu po úraze, pri rakovine, alkoholizme, ďalej choroby, ktoré ničia beta bunky, určité hormonálne syndrómy, lieky, ktoré rušivo zasahujú do vylučovania alebo pôsobenia inzulínu a niektoré vzácne genetické ochorenia.

Dúfam, že vám tento prehľad o typoch cukrovky ,aspoň čiastočne spravil a napovedal viac, aby ste chápali súvislosti v liečbe diabetu .

Aby sa mi nestalo už, a ani Vám, že mi niekto povie, že" CUKROVKA MI NIČÍ TEHOTENSTVO"

že  CUKROVKY SA ZBAVÍM HLADOVKOU!

že vaša CUKROVKA JE SILNÁ alebo slabá?! - táto veta je  pre mňa najzábavnejšia:) často ju používajú aj redaktori v médiách...a "staré babky"

Budem rada, ak si budem môcť zafilozofovať s niekym ,kto bude vedieť o čom rozprávam , a hlavne, kto bude mať záujem sa o Tom dozvedieť viac...a nemusí to byť zrovna človek s diabetom:)


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Noční vlci: nielen motorkári, ale aj Putinovi žoldnieri

Gang ruských motorkárov je prepojený na Kremeľ, v Európe môže šíriť nielen propagandu.

ŠPORT

Sagan vie, že vyhrá. Len musím prísť do Paríža, hovorí

Slovák má na čele bodovacej súťaže už prakticky nedostižný náskok.

PRIMÁR

Ako dlho zostane nikotín v tele po poslednej cigarete?

Kedy sa nikotín odbúra z krvi a komu to trvá najdlhšie.


Už ste čítali?