Môj všeobecný názor o našich špecialistoch

Autor: Zuzana Haasová | 9.4.2015 o 18:47 | (upravené 9.4.2015 o 21:58) Karma článku: 11,07 | Prečítané:  3181x

Diabetes je ťažká choroba a aj keď sa často usmievam,občas sa podarí plakať aj mne.

 

Keď som dostala diabetes (1988), chodievali sme s mamičkou k všeobecnému lekárovi. Mamička videla, že som nevyzerala veľmi dobre, schudla som,nevládala som už sama chodiť a ako druháčka na základnej škole som vážila iba 14 kilogramov... Stále som pila vodu a chodila často na záchod a bolo zo mňa cítiť,teda v dychu, acetón. Moja mamička si starostlivo všetko naštudovala a prišla za lekárkou s tým, že mám určite diabetes alebo niečo s pečeňou. Všeobecná lekárka si vypočula všetky tieto argumenty a napokon mamičku vyhodila s tým, že ona ako lekárka vie, čo má robiť. Mamička si však našla inú cestu a išla sa spýtať za odborníkmi. Moja diagnóza sa napokon potvrdila. Ochorela som na Diabetes melitus I.typu.

Nechcem znevažovať všeobecných lekárov, ale informácie, ktoré majú špecialisti diabetológovia a ktoré majú všeobecní lekári, sú rozdielne. Všeobecní lekári majú všeobecné znalosti a podľa mňa by mali najmä pomáhať v tom, aby sa pacienti čo najskôr dostali k špecialistom.

Cukrovku mám 27 rokov a zažila som toho naozaj veľa. Ak teda všeobecní lekári budú radiť diabetikom, tak ja sa potom tiež hlásim,pretože mám 27 ročnú prax a určite sa nájde viac diabetikov,ktorí by sa,čo sa týka praxe určite prihlásili,že môžu diabetológov robit aj oni....samozrejme,mňa berte s nadhľadom.

Ale viac sa mi páči MOJA myšlienka, že by všeobecní lekári okrem počúvania srdca ako základné vyšetrenie každému pacientovi urobili glykémiu z krvi. Myslím si, že by to nebolo až také ťažké ani drahé. Všeobecný lekár by hneď vedel, či pacient je v poriadku alebo ho treba odoslať ďalej, napríklad za diabetológom. To sa však teraz v ambulanciách všeobecných lekárov nedeje a asi sa to tak skoro nezmení..a mohlo by,nie?!

„Na chorobu potrebujeme lekára, na chorú dušu dobrého priateľa. Nech sú vaši lekári vašimi priateľmi a poradcami.“ Toto mi povedal jeden môj priateľ a lekár-diabetológ. Bolo obdobie, keď som ho odmietala, pretože ma stále kritizoval a hovoril mi, že čo robím zle,že nič nedokážem,aby ma vyburcoval k lepším výsledkom,ale... Mne sa to samozrejme veľmi nepáčilo. Odišla som od neho s tým, že takéto informácie má ktokoľvek. Veď je to jednoduché! Mám diabetes, nemôžem sladké, musím držať diétu a pichať si inzulín. A to je všetko!

Dostala som sa k jednej lekárke, diabetologičke a dietologičke. Chodila som tam rok a dennodenne som riešila problém s nízkym a následne vysokým cukrom. Neskutočne som sa bála. Mala som predstavenie a nefungovala mi pamäť. Bola som spomalená a hlava mi išla prasknúť. Pýtala som sa lekárky ako z toho hypo-hyper kolotoča vystúpiť. „viete čo, slečna Haasová,skúste piť viac vody a uvidíme... Vtedy som to pochopila a s pokorou som sa vrátila späť k svojmu lekárovi a priateľovi.

Ak si niekto myslí, že všeobecní lekári môžu vždy dobre poradiť diabetikom prvého alebo druhého typu, je to dosť nebezpečné. Diabetes je ťažká choroba a aj keď sa často usmievam, občas sa mi podarí aj plakať. Ak chceme byť fit a ak chceme ochrániť aj naše deti, a aj budúcnosť, diabetológovia sú veľmi dôležití.

Aj naše sestričky, ktoré nám pacientom vždy ochotne radia a pomáhajú.,vždy dokážu poradiť ,keď práve lekár nemôže a, ja ďakujem všetkým sestrám - Evičke, Jarke, Kvetke aj všetkým lekárom za to, že sú a budem rada, ak ich bude čo najviac. Musia veľa študovať a veľa sa učiť a to všetko len kvôli nám, diabetikom. A určite nie som sama,čo im je za to vďačná!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Noční vlci: nielen motorkári, ale aj Putinovi žoldnieri

Gang ruských motorkárov je prepojený na Kremeľ, v Európe môže šíriť nielen propagandu.

ŠPORT

Sagan vie, že vyhrá. Len musím prísť do Paríža, hovorí

Slovák má na čele bodovacej súťaže už prakticky nedostižný náskok.

PRIMÁR

Ako dlho zostane nikotín v tele po poslednej cigarete?

Kedy sa nikotín odbúra z krvi a komu to trvá najdlhšie.


Už ste čítali?